Zapraszamy na wernisaż Katarzyny Domańskiej
"Margonin, okolice i natura w twórczości młodej artystki",
który odbędzie się 7 lipca 2022 o godzinie 17.00 w bibliotece przy ul. Rynek 16A

Katarzyna Domańska jest 22-letnią margonińską artystką. Swoją pasję do tworzenia zaczęła rozwijać kilkanaście lat temu jako samouk, a przez kolejne lata szkoliła się pod okiem Pani Lucyny Pach z Młodzieżowego Domu Kultury "Iskra" w Pile oraz Pani Doroty Boruckiej z MDK im. Janusza Korczaka w Chodzieży. Obecnie jest studentką trzeciego roku malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ze specjalizacją z malarstwa sztalugowego (w pracowni prof. Anny Wysockiej) oraz malarstwa ściennego. Aktywnie udziela się w kole naukowym - "Kobaltowym Kaktusie" - dzięki czemu miała przyjemność brać udział w kilku wystawach zbiorowych. Jeszcze w liceum uczestniczyła w poplenerowych oraz końcoworocznych Wystawach Rysunku i Malarstwa Młodzieży w obu domach kultury. Pierwsza studencka wystawa to "Autoportret artysty w czasie zarazy" w Izbie Lekarskiej w Toruniu, natomiast ekspozycja "Granicy" w toruńskim Dworze Artusa nadal trwa. Artystkę łączą silne więzi z Margoninem, w którym się wychowywała. Niektóre uliczki i zakamarki naszego miasteczka są na tyle urokliwe, że grzechem byłoby ich nie uwiecznić. Szczególnie, że Margonin ma swoją historię, a niektóre budynki i miejsca aż emanują energią przeszłości i czuć w nich ducha czasu. Dlatego podkreśla, że "chciałaby pokazać mieszkańcom swoimi oczami miasto, które wielu ludziom kojarzy się jedynie z szarymi, starymi budynkami". Kasia traktuje naturę jako niekończące się źródło inspiracji - w swojej twórczości często pokazuje jej surowość i dosłowność, co podkreśla pierwotny charakter. Stara się wychwytywać i przedstawiać "zwykłe" kadry, które zasługują na coś więcej niż tylko szybki rzut okiem, jakim obrzucamy je w codziennym biegu. Tym bardziej, że żyjemy w środku betonozy, którą funduje nam świat."