Święta Wielkiej Nocy przynoszą Wiarę, Nadzieję i Miłość. Życzymy więc,
aby zagościły one w Państwa życiu.
Niech oświetlają drogę codzienności, niosąc radość. Spokojnych i radosnych świąt
życzą:

Dyrekcja i Pracownicy
Miejsko-Gminnej Biblioteki
Publicznej w Margoninie

W dniu 15.04.2025 r. bibliotekę w Radwankach odwiedziły dzieci z pierwszej klasy Szkoły Podstawowej w Radwankach wraz z wychowawczynią Panią Mariolą Chraplak. Dzieci wysłuchały opowiadania pt. "Przygody Fenka - Wielkanoc", co było świetnym sposobem na wprowadzenie w temat tradycji wielkanocnych. Następnie podzieliły się swoimi pomysłami na potrawy w koszyczku oraz przedstawiły jakie są ich wymarzone prezenty od zająca. Pierwszoklasiści pięknie pokolorowali rysunki. Spotkanie było pełne radości i kreatywności.



W dniu 15.04.2025 r. z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Bibliotekę w Radwankach odwiedziły grupy przedszkolne z Przedszkola w Radwankach - Pszczółki Mai oraz Bolka i Lolka. Dzieci wysłuchały opowiadania o Fenku pt. "Wielkanoc", dzięki któremu poznały tradycje i zwyczaje świąteczne. Po lekturze dzieci z grupy Bolka i Lolka wykonały urocze zajączki na balonach, natomiast dzieci z grupy Pszczółki Mai z zapałem kolorowały koszyczki oraz wielkanocne potrawy. Był to niezwykle miły, radosny i kreatywnie spędzony czas.

Uczniowie klasy Va ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Margoninie, wzięli udział w grze terenowej pod hasłem „Margonin w latach trzydziestych XX wieku – Poznaj miasto i zdobądź skarb!”.
Przemierzając ulice miasta, uczniowie przenieśli się w czasie, poznając fascynujące fakty z historii Margonina. W trakcie gry rozwiązywali zagadki, odkrywali tajemnice dawnych lat i zdobywali kolejne wskazówki prowadzące do skarbu.
To była nie tylko świetna zabawa, ale i cenna lekcja lokalnej historii.

W dniu 07.04.2025 r. w margonińskiej bibliotece świętowaliśmy Światowy Dzień Książki dla Dzieci razem z przedszkolakami z grupy Wróbelka Elemelka z Przedszkola Samorządowego w Margoninie.
Dzieci wysłuchały opowieści „Moja książka” z serii Samochodzik Franka, obejrzały ciekawą prezentację multimedialną o książkach i ich znaczeniu, a na zakończenie wykonały piękne, własnoręczne zakładki.
Książki pokazują, że potrafią łączyć ludzi i budować piękne wspomnienia.

W dniu 28.03. 2025 r. biblioteka w Lipinach wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich zorganizowała Warsztaty Wielkanocne dla dzieci z Sołectwa Lipiny. W trakcie warsztatów dzieci z zaangażowaniem i kreatywnością wykonały kwiatki, ćwicząc przy tym zdolności manualne i rozwijając wyobraźnię. Prowadzące cierpliwie tłumaczyły każdy krok, pokazując różne techniki pracy z przygotowanych materiałów. Wykonane własnoręcznie kwiatki, służyły do ozdoby palm wielkanocnych.
Dzięki takim warsztatom dzieci nie tylko nauczyły się nowej sztuki, ale także poczuły radość z tworzenia własnoręcznych ozdób.

W dniu 31.03.2025 r. w bibliotece odbyło się spotkanie grupy "Teatru Czytanego". Podczas spotkania zakończono czytanie "Opery za trzy grosze" Bertolta Brechta.

          

W dniu 28.03.2025 r. klasa VIIb ze Szkoły Podstawowej w Margoninie odwiedziła miejscową bibliotekę, aby wziąć udział w grze terenowej „Margonin w latach 30. XX wieku”. Uczniowie, wyposażeni w quest, wyruszyli na spacer po mieście, odkrywając jego historię poprzez rozwiązywanie zagadek i poznawanie ciekawostek. Dowiedzieli się m.in., gdzie kiedyś znajdowały się sąd, synagoga oraz stara stacja benzynowa. Po zakończeniu gry wrócili do biblioteki, gdzie zwiedzili jej wnętrze, zapoznali się z księgozbiorem oraz obejrzeli prezentację multimedialną z dawnymi fotografiami miejsc, które pojawiły się w queście.

          

W dniu 31.03.2025 r. o godz. 12.00 zapraszamy na spotkanie grupy "Teatru Czytanego", podczas którego kontynuować będziemy czytanie "Opery za trzy grosze" Bertolta Brechta.

       

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Margoninie przygotowała dla mieszkańców wyjątkową grę terenową – quest, który pozwala uczestnikom odkrywać lokalne tajemnice i historię. W dniu 28.03.2025 r. w zabawie wzięli udział uczniowie klasy VIc ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Margoninie.
Podczas gry młodzi odkrywcy musieli rozwiązywać zagadki, podążać za wskazówkami i wykazać się sprytem oraz spostrzegawczością. To była świetna lekcja historii i integracji, połączona z doskonałą zabawą na świeżym powietrzu.
Po zdobyciu skarbu uczniowie mieli okazję zwiedzić bibliotekę i obejrzeć prezentację zdjęć z dawnego Margonina.

          

W dniu 27.03.2025 r. bibliotekarka z biblioteki w Margoninie odwiedziła grupę „Smerfów” z Przedszkola Samorządowego w Margoninie, zabierając ze sobą wyjątkowe książki sensoryczne. Trzylatki miały okazję nie tylko wysłuchać ciekawych opowieści, ale także dotykać książek z ruchomymi elementami, różnorodnymi fakturami i barwnymi ilustracjami. To spotkanie pokazało, że czytanie to niezwykła przygoda dostępna dla każdego, bez względu na wiek.



22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody, a z tej okazji w dniu 26.03.2025 r. bibliotekę w Margoninie odwiedziły dzieci z grupy Czerwonego Kapturka z Przedszkola Samorządowego w Margoninie.
Przedszkolaki wysłuchały opowieści "Przygody Fenka – Woda to skarb" autorstwa M. Grucy, dzięki której dowiedziały się, jak ważna jest woda w naszym życiu.
Następnie obejrzały prezentację multimedialną, wykonały karty pracy, a na zakończenie kreatywnie pomalowały akwarium. To był dzień pełen wiedzy i świetnej zabawy.

W dniu 24.03.2025 r. w margonińskiej bibliotece odbyło się spotkanie grupy "Teatru Czytanego", podczas którego rozpoczęto czytanie "Opery za trzy grosze" Bertolta Brechta.

Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z utęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli.
Właśnie z tej okazji 14.03.2025 r. biblioteka w Lipinach wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Lipinach zorganizowała warsztaty wielkanocne. Do udziału w warsztatach zostali zaproszeni uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Lipinach wraz z wychowawczynią klasy Panią Katarzyną Patro. Dzieci z przygotowanych materiałów wykonały przepiękne kwiatki, którymi ozdabiały palemki wielkanocne.
Warsztaty były doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu, oraz utrwalania wiedzy na temat tradycji Świąt Wielkanocnych.

06.03.2025 r. bibliotekę w Radwankach odwiedziła grupa "Pszczółki Mai" oraz "Bolka i Lolka" z Przedszkola Samorządowego w Margoninie Oddział w Radwankach. Dzieci wysłuchały bajki Kumiko Yamamoto pt. " Szukając Marudka", przedstawioną za pomocą teatrzyku kamishibai.
Kamishibai, znane również jako "papierowy teatr" lub teatr obrazkowy, to forma opowiadania historii, która wykorzystuje ilustrowane karty i scenki przedstawiane na oczach widzów.
Dzieci z uwagą śledziły historię o zagubionym piesku, barwne ilustracje przyciągnęły ich uwagę i pobudziły wyobraźnię. Po wysłuchaniu bajki, przedszkolaki chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami opowiadając o swoich zwierzętach domowych. Następnie, dzieci miały okazję pokolorować obrazki przedstawiające pieska. Emocje wzbudziło również samo oglądanie z bliska magicznej skrzynki.