29.09.2023 r. margonińską bibliotekę odwiedziły bibliotekarki ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Oddział w Pile, Koło w Wyrzysku.

Dzień 29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji bibliotekę w Margoninie odwiedziły przedszkolaki z grupy Misia Uszatka i Krasnala Hałabały. Dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania "Przygody Hałabały" Lucyny Krzemienieckiej oraz wykonały prace plastyczne, które zabrały ze sobą do przedszkola.

W dniu 27 września 2023 r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Koła Przyjaciół Bohaterów Książek pt. " Stary niedźwiedź mocno śpi ". Dzieci dowiedziały się jak zwierzęta przygotowują się do zimy, gdzie śpią, jak nazywają się ich domy oraz co jedzą. Wysłuchały fragmentu opowiadania " Przygody Hałabały" Lucyny Krzemienieckiej.  Na zakończenie wykonały jeże z szyszek i otrzymały po orzeszku by zanieść go wiewiórce do lasu.

29.09.2023 r. przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu, które są zarówno przyjemne, jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w 2001 roku, a patronką jest Janina Porazińska. To wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Z tej okazji do biblioteki zaprosiliśmy klasę III ze Szkoły Podstawowej w Lipinach. Uczniowie z uwagą wysłuchali opowiadania Aleks Rovira - "Potęga umysłu", a następnie pochwaliły się umiejętnością czytania (E.Nowak " Droga do Nobla"). Na koniec milusińscy pokolorowali swoją "książkę o mnie".

MGBP w Margoninie Filia w Próchnowie i Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Próchnowie z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przygotowały spotkanie z grupą "Koziołka Matołka" z przedszkola w Próchnowie. Podczas spotkania w nawiązaniu do Roku Aleksandra Fredry czytano bajki autora pt. "Małpa w kąpieli" i "Paweł i Gaweł".

29.09.2023 r.  przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. W obchodach tego dnia udział wzięły dzieci ze świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej w Radwankach, które wysłuchały bajki Joanny Krzyżanek pt.: "Kot Papla i skarpetki".


W dniu 27.09.2023 r. w Próchnowie odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy, który zakończył się ogniskiem. Organizatorami rajdu byli: Rada Sołecka Wsi Próchnowo, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Margonin, Ośrodek Profilaktyki i Promocji Zdrowia w Margoninie i MGBP w Margoninie Filia w Próchnowie.


2.10.2023 r. o godz. 17.30 zapraszamy na pierwsze powakacyjne zajęcia z gimnastyki słowiańskiej dla kobiet.

23 września rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Z tej okazji 25 września bibliotekę w Lipinach odwiedziła grupa Myszki Miki z przedszkola w Lipinach. Spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania książeczki pt. "Rok w lesie" - Emila Dziubak i "Cztery pory roku - Reksio" - Anny Sójka. Dzieci bardzo chętnie wysłuchały czytanki i dyskutowały na temat tego, co może być jesiennym skarbem. Opowiadaliśmy o zwierzątkach przygotowujących się do zimy i o "darach jesieni". Przedszkolaki ochoczo pokolorowały liście. Na zakończenie omawiały nazwy jesiennych owoców, warzyw i kwiatów.

W dniu 22.09.2023 r.  odwiedzili nas uczniowie z klasy I, miejscowej Szkoły Podstawowej. Specjalnie dla nich została przeprowadzona lekcja biblioteczna o działaniu biblioteki. Dzieci wysłuchały również opowiadania Alexa Rovira pt. "Trzy lwy i "Dwaj włóczędzy w niebezpieczeństwie" z książki "Opowiadania dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie". Kilku chętnych pierwszoklasistów pochwaliło się jak opanowali sztukę czytania. Na zakończenie pokolorowali własną książkę, w której narysowali to o czym marzą.

22.09.2023 w bibliotece w Próchnowie odbyło się spotkanie z dziećmi z przedszkola z grupy "Koziołka Matołka" w Próchnowie pt. "Święto pieczonego ziemniaka". Dzieci poznały historię ziemniaka, dowiedziały się jak nazywa się ziemniak w różnych regionach Polski oraz jakie potrawy można przygotować z ziemniaka. Siedząc przy ognisku dzieci z apetytem zjadły ziemniaczki w "mundurkach" pieczone w "papilotach".

W dniu 20.09.2023 r. dzieci z przedszkola w Lipinach odwiedziły bibliotekę w Margoninie. Dowiedziały się czym jest potęga wyobraźni, dzięki której w nawet najzwyklejszej rzeczy można dostrzec magię. Sami zrozumieli, że zwykły patyk na podwórku może zmienić się w "kredkę" do rysowania na piasku, w łyżkę do mieszania zupy, w kijek do rzucania jak i w magiczną różdżkę. A to wszystko dzięki wyobraźni jaką mieli Żużel i Pyrek w obrazkowej książce Claude Boujon " Niebieskie krzesło ".

27.09.2023 r. o godz. 17.00 zapraszamy do biblioteki dzieci w wieku przedszkolnym na pierwsze powakacyjne spotkanie Koła Najmłodszych Przyjaciół Bohaterów Książek pod tytułem "Stary niedźwiedź mocno śpi!". Tematem zajęć będzie jesień i przygotowania zwierząt do zimy.

4.10.2023 r. o godz. 17.00 zapraszamy na koncert lekkiej muzyki fortepianowej w wykonaniu Marcina Czerniak.
Ten wyjątkowy koncert będzie prawdziwą ucztą dla miłośników muzyki swingowej, jazzu oraz niezapomnianych przebojów zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Dnia 14 września 2023 r. odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie z dziećmi przedszkolnymi z Grupy Reksia i Czerwonego Kapturka.
15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki - to święto kreatywności, pasji i rozwoju talentu.
Z tej okazji już dziś dzieci wysłuchały "Opowieści o Małej Kropce" Pauliny Kozłowskiej oraz wykonały piękne kropkowe prace plastyczne.