Margonińska Biblioteka 12.06.2023 r. zorganizowała wystawę malarstwa 10 lokalnych artystów, będących słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Żeby coś o nich powiedzieć, trzeba cofnąć się do roku 2008, kiedy to Prezesem UTW była Pani Maria Maternowska. Wtedy to dostrzeżono zainteresowania artystyczne studentów i z jej inicjatywy wyłonił się pomysł zorganizowania warsztatów plastycznych. Na przełomie 2013/2014 roku, przy współudziale kolejnej Prezes Pani Marii Nowak powstała grupa malarsko-plastyczna. Prowadzenie warsztatów powierzono Pani Marii Burzyńskiej, mającej ku temu predyspozycje, ponieważ wcześniej nabyła wiedzę i „praktykowała” w Stowarzyszeniu Plastyków Azyl.
Pierwsze spotkania grupy odbywały się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Margoninie w Izbie Muzealnej.
Od początku zawiązania się grupy, z zajęć korzystały: Lidia Struta, Maria Burzyńska, Krystyna Gireń, Benigna Kado, Barbara Strzałkowska, Irena Wysocka.
W 2017 roku, do grupy dołączyła Ewa Moszczeńska, w roku następnym dołączyli: Zdzisław Kaniewski i Elżbieta Maciaszek a w 2021 Janina Odincowa.
Obecnie zajęcia odbywają się w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Margoninie a niekiedy w plenerze.
Teraz po 1-ym zdaniu o każdym z artystów:
Krystyna Gireń – maluje olejem,
Lidia Struta – korzysta z różnych technik malarskich,
Benigna Kado – maluje olejem,
Barbara Strzałkowska – maluje głównie olejem,
Irena Wysocka – wykorzystuje technikę malowania olejem,
Maria Burzyńska – upodobała sobie malowanie olejem,
Ewa Moszczeńska - maluje różnymi technikami,
Zdzisław Kaniewski – maluje prawie wszystkimi technikami,
Elżbieta Maciaszek – maluje akrylem, pastelami, ołówkiem,
Janina Odincowa – maluje pastelami akrylem.
Tak w ogromnym skrócie mówią o sobie, o swojej twórczości, czyli bardzo skromnie, dlatego jeśli ktoś chciał dowiedzieć się czegoś więcej, to odesłany był do konkretnego artysty.
Gratulujemy pięknych prac i życzymy dalszych sukcesów.
Wystawę można oglądać w Bibliotece do 23 czerwca b.r.