W dniu 19.08.2023 r. w bibliotece gościliśmy uczestników "Kinobusu", którym podróżują miłośnicy kin dawnych i obecnych, pokonując kilkaset kilometrów odwiedzają miejsca, w których działają lub działały kina. Spotykają się z osobami związanymi z kinem - kierownikami, kasjerkami, kinooperatorami, bileterkami. Historię margonińskiego kina "Leśnik", które znajdowało się na miejscu naszej biblioteki przedstawił jego ówczesny kierownik Leszek Słodowy.

Warto dodać, że "Kinobus" to jedyna taka impreza w Europie, a może i na świecie. Inicjatywa została wyróżniona Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "wydarzenie filmowe roku" (2017) oraz Nagrodą Stowarzyszenia Kin Studyjnych w kategorii "najlepsze wydarzenie o charakterze edukacyjnym" (2022).
Pomysłodawcą, autorem tras i pilotem "Kinobusu" jest Maciej Gil.
Więcej informacji: kinobus.pl