W dniu 6.02.2024 r. w margonińskiej bibliotece odbyło się spotkanie z cyklu „Spotkania z historią. Dawny Margonin”. Tematem spotkania było margonińskie kino na przestrzeni lat. Jego historię opowiedzieli: Leszek Słodowy - kierownik kina „Leśnik” w latach 1978-1990, Henryk Albrecht - kinooperator w latach 1980-1990 oraz Zbigniew Bedołek - prowadzący kino Leśnik w latach 1996-2000.
Wędrówkę w przeszłość rozpoczęliśmy od kina w sali „Concordia” przy ul. Cmentarnej w latach przedwojennych oraz wczesnych powojennych. Następnie poznaliśmy krótką historię kina mieszczącego się w tzw. „Pastorówce” tj. w budynku przy obecnej ul. K. Jankowskiego 16, po czym udaliśmy się na Rynek 16 do ostatniej siedziby kina. Warto przywołać inne osoby związane z naszym kinem a byli to: Jan Włodarski – bileter w kinie powojennym w sali "Concordia", Klemens Częstochowski – kierownik powojennego kina do ok. 1978 r., Paweł Rechbein – kinooperator do ok. 1978 r., Leon Bukowski – bileter do ok. 1978 r., Waldemar Janiszewski - kinooperator w latach 1978 – 1990, Wojciech Grossmann – kinooperator w roku 1996, Karol Szymanowski kinooperator w latach 1996 – 2000.
Margonińska przygoda z kinem nie tylko odbywała się w budynkach. Kina objazdowe wyświetlały produkcje filmowe na margonińskim rynku, a także w wagonie kolejowym stojącym na bocznicy przy stacji kolejowej.
Spotkanie przywołało wiele miłych wspomnień z przeszłości, którą pamiętamy. To właśnie kino było miejscem gdzie nie tylko chodziliśmy obejrzeć film, ale spotykaliśmy się z przyjaciółmi i braliśmy udział w wielu wydarzeniach kulturalnych organizowanych w sali widowiskowej kina.
Temat spotkania miał szczególne znaczenie sentymentalne. Sala konferencyjna biblioteki znajduje się bowiem w miejscu dawnej sali kinowej. Na czas spotkania w dawne miejsce wróciły dwa projektory ŁZK AP-71, które wyświetlały filmy w naszym kinie w latach 80. i 90. XX w.
Na spotkaniu wspomniana została historia instytucji i organizacji, które działały w budynku kina – świetlicy, biblioteki i klubu młodzieżowego oraz działających na terenie Margonina wypożyczalni kaset VHS.
Dziękujemy panom: Leszkowi Słodowemu, Henrykowi Albrechtowi, Zbigniewowi Bedołkowi, Henrykowi Struta i Andrzejowi Wangrinowi za podzielenie się wiedzą i wspomnieniami o historii margonińskich kin i działalności świetlicy i biblioteki w budynku kina przy Rynku oraz wszystkim przybyłym na spotkanie za tak liczną obecność.
W bibliotece obejrzeć można oryginalne projektory, z których korzystano podczas projekcji filmów, a także inne eksponaty lat minionych zastąpione nowoczesną technologią.